Saturday, March 31, 2007

nebeské oživující síly

Akademikové zároveň s Trismegistem a brahmín Jarchas a hebrejští Mekubalové praví, že vše, co jest na tomto pozemském podměsíčním světě podřízeno vzniku a zániku, nalézá se i ve světě nebeském, ale v podstatě nebeské, a také i v světě duchovním, ovšem ve způsobu ještě dokonalejším a konečně i jako dokonalá forma v archetypu. V tomto řádu odpovídá dolní hořejšímu a tím zároveň i nejvyššímu podle svého druhu; každé věci dostává se z nebe oné síly nebeské, kterou nazýváme kvintesencí, světovou duší neb střední přirozeností, ze světa duchovního pak síly duchovní a životodárné, této kvalitativní nadsmyslné síly a konečně z archetypu vlévá se do ní prostřednictvím těchto mezistupňů prvotní síla dokonalosti veškeré. Proto je možno každou věc pozemskou uvésti ve vztah s hvězdami a pomocí těchto i ve vztah s jejich inteligencemi, a konečně i ve vztah s archetypem, což je podstata veškeré magie a tajné filosofie. Neboť každodenně se přitahuje nějaká věc přirozená uměle, každodenně jest nějaká věc božská připoutána přírodou.

Wednesday, March 28, 2007

O spojení smíšených věcí a o vytváření jemnějšího tvaru a vyvolání života.

Nutno dále věděti, že čím je forma některé věci ušlechtilejší, tím schopnější je ona věc ku přijetí a k působení. Proto můžeme konati nepochopitelné divy, vystavíme-li oživujícímu vlivu hvězd v pravý čas smísené a upravené předměty, aby jim propůjčily život a sensitivní duši, jakožto formu ušlechtilejší. Neboť moc v připravených látkách jest tak veliká, že se nám zdá, jakoby oživovaly, když dokonalé smísení vlastností jaksi odstraní dřívější jejich nevhodnost; jejich dokonalejší život jest však závislý na okolnosti, že mu nic nepřekáží. Nebesa, vpravdě nejmocnější příčina každé věci stvořené, propůjčují hmotě dokonalou digesci spolu se životem, nebeské vlivy a podivuhodné dary jen do té míry, pokud v jejich životě a sensitivní duši existuje schopnost ku přijetí těchto ušlechtilejších a vyšších sil. Mimo to síla nebeská dřímá v těchto věcech jako síra od ohně vzdálená; v tělesech živých hoří však jako síra zapálená, naplňující okolí svými výpary; tímto způsobem vznikají podivuhodná díla, o jakých čteme v knihách Nemith, nazvané též Zákony Plutonovy, poněvadž k nim dochází nepřirozeně a nikoliv dle zákonů přirozených. Víme, že z červů tvoří se komáři, z koně vosy, z telete a býka včely, z nezakopaného, nohou zbaveného raka štír, z upražené a na prach utlučené kachny, je-li hozen prášek do vody, žáby; jsou-li však pečeny v mouce, rozkrájeny a kusy uloženy na vlhké místo podzemní, povstanou z nich ropuchy. Z bazalky rozemleté mezi dvěma kameny, tvoří se štíři, z vlasů menstruující ženy, jsou-li vloženy do hnoje, hadi. Žíně z koňského ocasu hozena do vody oživne a po čase se promění v nebezpečného červa. Z vejce kvočně podloženého může se vylíhnouti i tvor, člověku podobný, což jsem sám viděl a vím, jak se to provádí. Takovému tvoru jsou magy připisovány zázračné síly a nazývají ho divým mužem a pravou mandragorou. Dále nutno věděti, které látky, a to ať již přirozené, umělé nebo složené, jsou schopny pohlcovati nebeské síly. Harmonie přirozených věcí s nebeskými postačí, aby se nebeský vliv přitáhl a neexistuje látka, která by nebyla obdařena těmito silami, není-li ovšem překážky bránící světlu nebeských těles, vlévanému v tento náš svět. Proto co je na hmotě dokonalého, čistého, může nebeské síly do sebe přijmouti. Neboť jest to vztah hmoty se světovou duší, která každodenně působí na přirozené věci a na vše, co příroda vytvořila, takže je nemožné, aby správně upravená hmota neobdržela život neb aspoň ušlechtilejší formu.

Tuesday, March 27, 2007

O smíšeninách přírodních věcí mezi sebou a jejich užitečnosti.

Dozvěděli jsme se již, že ve světě pozemském nenacházejí se nikdy v jediné věci veškerá věna nebeských těles, nýbrž že jsou roztroušena ve mnohých druzích, tak jako je více věcí Slunečních; jednotlivá nemůže v sebe obsáhnouti veškeré síly Sluneční, nýbrž každá z nich obsahuje jiné vlastnosti Slunce. Proto jest nutné při operacích připravovati směsi, aby bylo možno sloučiti v jedinou formu sta a tisíce slunečních sil, rozsetých v tolika rostlinách, zvířatech atd., kterážto forma by je všechny v sobě obsahovala. Avšak při mísení přichází v úvahu dvojí druh sil: jedna nebeská, vrozená každé jednotlivé části, druhá pak vzniklá za určitých poměrů, odpovídajících určitým nebeským konstelacím, určitým a umělým sloučením. Na základě podobnosti sloučených věcí pozemských s oněmi věcmi nebeskými se stává, že ona síla sestupuje k nám dle řádu, kterým síly výsledné stupňovitě odpovídají silám příčinným, při čemž činné podřizuje si trpné. Tímto způsobem povstává z rostlin, kuřidel a podobných látek smísených dle pravidel fyzických i astrologických určitá společná forma, která jest nadána mnohými hvězdnými vlastnosti, stejným způsobem, jako z nesčetných šťáv bylin jest tvořen med, který dík podivuhodnému a božskému umění včel soustřeďuje v sobě všechny síly bylin. Velmi podivuhodné jest, co vypravuje Eudoxos z Knidu o jednom druhu včelího medu, který byl připravován jistým velkým kmenem v Lybii tak dovedně, že nebyl od přirozeného k rozeznání. Každá směs jest ale jen tehdy dokonalá, tvoří-li její části souvislý, nesnadno porušitelný celek, jak to vidíme u kamenů a u jiných různých věcí, které jsou stmeleny a sjednoceny jistou přirozenou silou tak pevně, že se nám jeví jako jedno těleso. Tímto způsobem lze sloučiti dva stromy štěpováním a stejně tak srůstají lastury s kameny vlivem jisté tajné síly přírodní. Viděl jsem zkamenělá zvířata, která s kamennou hmotou byla spojena tak pevně, že se zdálo, že tvoří s ní jedno stejnorodé těleso. Takovým jest dřevo ebenové, z druhu to stromů, které jsou hned dřevem, hned na to kamenem. Kdo tedy připraví z mnohých látek za vlivů nebeských směs, tomu se dostane jednak celé řady různých nebeských sil, jednak nakupení potencialit přirozených a bude konati divy pomocí mastí, balsámy, kuřidly a podobnými věcmi, o jakých čteme v knihách Chyramidových, Archytových, Demokritových a Hermových (zvláště v té, jež se nazývá Alchorat) a mnoha jiných.

Monday, March 26, 2007

Kterak věcmi přírodními a jejich silami přilákati a přitáhnouti vlivy a síly nebeských těles.

Přeješ-li si nyní z některé části světa neb hvězdy přijmouti sílu, tu použiješ věci odpovídající oné hvězdě a dosáhneš jejího vlastního vlivu stejným způsobem jako dřevo sírou, smůlou neb olejem se připravuje ku přijetí ohně. Stejně tak užiješ-li příhodně k určitému druhu věcí aneb k jednotlivé věci mnohého, co roztroušené souhlasí s toutéž ideou a hvězdou, obdržíš prostřednictvím duše světové a této správně připravené látky sílu oné ideje. Správně připravená látka jest ona, která je přizpůsobená oné harmonii, podobné té, která do hmoty vlila svoji sílu. I když - jak již bylo řečeno - věci mají své určité síly, přece jsou ony síly skryty, že pouze velmi zřídka možno jimi pracovati; nebeská harmonie prozrazuje, probouzí, posiluje a k projevu přivádí ve hmotě utajenou sílu, kterou převádí jaksi z říše možnosti do skutečnosti, je-li věc za příznivé nebeské konstelace vystavena jejím účinkům, stejným způsobem, jako rozdrcením zrna hořčičného objeví se jeho palčivost nebo se neviditelná písmena psaná šťávou cibule neb mlékem objeví působením tepla ohně, nebo neviditelná písmena psaná na kameni kozlím lojem se objeví, ponoříme-li kámen do octa, nebo konečně probudíme-li zuřivost u člověka, dotýkajíce se ho tolokněnkou. Abych uvedl příklad: chceš-li přitáhnouti sílu Slunce, vyhledej si z rostlin, kovů, kamenů a zvířat ty, které podléhají Slunci a tyto vezmi a použij. Jmenovitě užij těch, které v řádu věcí slunečních jsou na prvních místech, neboť jsou působivější, a tak přitáhneš k sobě jedinečný dar Slunce, přijmeš-li ve vhodný čas jeho paprsky, prostřednictvím světové duše.

Sunday, March 25, 2007

A stejně jako počet hvězd

je znám jedině samému Bohu, tak stejně jen On zná jejich vlivy a znaky v tomto pozemském světě, jichž lidský duch nemůže pochopiti a poznati. Proto je toho ještě velmi málo známo, co staří filosofové a cheiromantové z části pokusně objevili a doposud mnoho je ještě skryto v pokladech přírody. Proto zmíníme se tu jen o několika planetárních znacích a charakterech, jež staří cheiromantové rozpoznali na lidské ruce, a které Julian nazývá svatými neboli božskými písmeny, neboť dle slov Písma, jest jimi vyznačen na ruce osud člověka. U všech národů a jazyků jsou tato znamení stejná a sobě podobná. K těmto byly přidány později ještě jiné od starých i novějších cheiromantů; kdo je chce znáti, ať je vynajde v jejich knihách. Nám dostačí poukázati, odkud charaktery přírodní povstávají a ve kterých věcech je nutno hledati.

Následují podoby božských písem.

Písmeny neboli charaktery Saturnovy:

Písmeny neboli charaktery Martovy:

Písmeny neboli charaktery Jupiterovy:

Písmeny neboli charaktery Slunce:

Písmeny neboli charaktery Venuše:

Písmeny neboli charaktery Merkurovy:

Písmeny neboli charaktery Luny:

Labels: ,

O znacích a charakterech přírodních věcí.

Veškeré hvězdy mají svou vlastní přirozenost, vlastnosti a podmínky, jichž znamení a charaktery vtiskují svými paprsky i do světa pozemského, do živlů, kamenů, rostlin, zvířat a jejich údů. Z toho plyne, že jakákoliv věc harmonickým uspořádáním věcí obdrží zvláštní znak neb charakter od své nadřízené hvězdy, která ji posiluje, kterýžto znak určuje onu působnost a má od jiných věcí odlišnou sílu co do druhu, způsobu a do množství hmoty. Má tedy kterákoliv věc svůj vlastní charakter sloužící k vyvolání určitého účinku, propůjčený jí hvězdou, která na ni nejvíce působí. Tyto charaktery mají tytéž vlastnosti a síly jako hvězdy jim nadřazené a působí na všechny věci, s kterými přicházejí ve styk; ony probouzejí a posilují vliv svých hvězd, ať již jsou to planety, stálice, souhvězdí anebo zvířetníková znamení, v tom okamžiku, kdy je zobrazíme ve vhodné hmotě, v příslušnou dobu a za určitých obřadů. Staří mudrci, kteří přemnoho pracovali k propátrání skrytých příčin věcí, toto uvažujíce, vyznačili hvězdné obrazce, tvary, pečeti a charaktery, které příroda sama paprsky hvězd v těchto pozemských věcech zobrazila, v kamenech, rostlinách, v jejich větvích a pních, stejně jako v různých částech zvířecího těla. Neboť vavřín, lotos, slunečnice, rostliny to sluneční, mají na svých kořenech a kolínkách zobrazen charakter Slunce; podobně je tomu i na kostech a částech těla u zvířat, což vedlo k zvláštnímu druhu věštění; nezřídka nalézáme též i na kamenech a skalinách charaktery a obrazy nebeských těles. Avšak, poněvadž pro tak velikou rozmanitost věcí nemohla věda v tomto oboru mnoho zjistiti, než pouze u několika případů, které lidský duch mohl pochopiti, opustíme nyní rostliny, kameny, údy zvířecí a ostatní věci a budeme se zabývati pouze přirozeností lidskou, která jest dokonalým obrazem celého vesmíru a poněvadž soustřeďuje v sobě všechny nebeské harmonie, nalezneme v ní bohatství charakterů a znamení všech hvězd a nebeských působností tím mocnějších, čím více se blíží přirozenosti nebeské.

Labels:

Saturday, March 24, 2007

Pátá

Veliký Pes podržuje kámen beryl a rostliny chvojku klášterskou, černobýl a kozí bradu, ze živočichů užovku. Šestá, Malý Pes, podržuje z kamenů achát a z rostlin květ slunečnice a poleje. Sedmá, Srdce Lva, má z kamenů granát, z rostlin laštovičník s černobýlem a lentiškem. Osmá, Ocas Veliké Medvědice, má z kamenů magnet, z rostlin čekanku, jejíž listy a květy se obracejí k severu, dále pelyněk a květy brčálu, z živočišných látek pak vlčí zub. Devátá zove se Křídlo havrana a jí podléhá z kamenů černý onyx, z rostlin šťovík, quadraginum, blín, a černý kořen, z živočišných látek žabí jazyk. Desátá hvězda Spica podřizuje si z kamenů smaragd, z rostlin šalvěj, jetel, brčál, černobýl a mandragoru. Jedenáctá zove se Alchamech, a převládá z kamenů nad jaspisem a z rostlin nad jitrocelem. Dvanáctá je Elfedia a jí podléhá z kamenů topas, z rostlin rozmarina, jetel a břečťan. Třináctá zove se Srdce Štíra a podléhá jí z kamenů sardonyx a ametyst, z rostlin podražec velký a šafrán. Čtrnáctá je Sup a podléhá jí z kamenů chrysolit, z rostlin saturej a zemědým lékařský. Patnáctá zove se Ohon Kozorožce a podržuje si z kamenů chalcedon, z rostlin majorán, černobýl, šantu kočičí, bylinu podobnou poleji a kořen mandragory. Mimo to dlužno věděti, že v některém kamenu, rostlině, zvířeti nebo vůbec v jakékoliv věci přírodní nevládne pouze působnost jen jediné hvězdy, nýbrž že existují mnohé věci, které do sebe přijímají vlivy nejen oddělené, ale i spojené. Tak z kamenů odpovídá chalcedon Saturnu a Merkuru s Ohonem Štíra a Kozorožce, safír pak Jupiteru, Saturnu a hvězdě Alhayoth, myšák Jupiteru, Slunci a Luně, smaragd Jupiteru, Venuši, Merkuru a Spice, ametyst dle Herma Martu, Jupiteru a Srdci Štíra, jaspis mnohorodý Martu, Jupiteru a hvězdě Alchamech, chrysolit Slunci, Venuši, Merkuru a hvězdě nazvané Sup, topas Slunci a Elfei, démant Martu a Hlavě Algolu. Podobným způsobem i z rostlin odpovídá užovník Saturnu a Hadu, lentišek a máta Jupiteru a Slunci, kromě toho lentišek odpovídá ještě Srdci Lva a máta Kozorožci, čemeřice odpovídá Martu a Algolu, pižmovka a dřevo santálové Slunci a Venuši, koriandr Venuši a Saturnu. Mezi zvířaty podléhá tuleň Slunci a Jupiteru, liška a opice Saturnu a Merkuru, domácí psi Merkuru a Luně, o nichž jsme se v tom, co již bylo řečeno, mnohému přiučili.

Thursday, March 22, 2007

Které věci jsou podřízeny znamením, stálicím a jejich obrazům.

Zcela podobné poměry jako u planet existují i u nebeských znamení a stálic. Tak Skopci nebeskému se připisuje i skopec pozemský, Býku nebeskému býk pozemský, Raku nebeskému rak pozemský, Lvu lev, Panně panna, Štíru štír, Kozorohu kozoroh, Střelci koně a Rybám ryby. Podobně nebeský Medvěd vládne medvědu pozemskému, Hydra hadům a Pes psům a tak dále podobně. Sám Apuleius připisuje každému nebeskému znamení a planetě zvláštní jejich rostliny: Skopci šalvěj, Býku verbenu samčí, Blížencům verbenu samičí, Raku svalník, Lvu chléb svatojánský, Panně polej, Vahám slunečnici, Štíru černobýl, Střelci drchnici, Kozorohu šťovík, Vodnáři kozí bradu a Rybám podražec; planetám pak: Saturnu netřesk, Jupiteru řepík, Martu divoký fenykl, Venuši ženský vlas, Merkuru diviznu a Luně pivoňku. Naproti tomu Hermes, kterého následuje i Albert Veliký, připisuje Saturnu kopíčko, Jupiteru blín, Martovi jitrocel, Slunci rdesno, Venuši verbenu, Merkuru mochnu plazivou, Luně husí nožku. Ze zkušenosti samé víme, že chřest odpovídá Skopci, bazalka Štíru, neboť zasejeme-li do prsti skopčí rohy, vyroste z nich chřest a z bazalek rozdrcených kameny povstanou štíři. Mimo to uvedu zde dle Herma a Thebithy některé z hvězd, z nichž první zove se Hlava Algol, jíž je připisován z kamenů démant, z rostlin čemeřice černá a pelyněk. Dále Plejady, jimž podléhají křišťál a diodok, rostliny diacedon, rozmarýna a fenykl; z kovů má jim prý odpovídati rtuť. Třetí Aldebaran má podřízeny z kamenů karbunkul a rubín, z rostlin pryšec a kozí list, pelyněk a mandragoru. Čtvrtá zove se Hircus, a ten podržuje si z kamenů safír a z rostlin jablečník, mátu, pelyněk a mandragoru.

Wednesday, March 21, 2007

Jakým způsobem země a království jsou přiděleny planetám.

I sám okrsek zemský se svými provinciemi a říšemi jest podřízen planetám a znamením zvířetníkovým. Saturnu a Kozorožci podléhají Makedonie, Thracie, Illyrie, Indie, Arriana, Gordiana, z kterýchžto zemí jest jich mnoho v Malé Asii. Saturnu a Vodnáři podléhají Sarmatie, Oxiana, Sogdiana, Arabia, Kavkaz, Medie, Aethiopie, kteréžto země se nalézají většinou v Asii daleké. Jupiteru a Střelci podléhají Etrusko, Gallie, Španěly a Šťastná Arabie, Jupiteru a rybám pak Lykie, Lydie, Cilicie, Pamfylie, Paflagonie, Nasamonie a Garamantie. Mars se Skopcem vládne Britanii, Francii, Německu, nitru Syrie, Idumeji a Palestině, se Štírem Syrii, Komageně, Kapadocii, Metagonitii, Maroku a Getulii. Slunci a jeho Lvu podléhají Itálie, Apulie, Sicilie, Foinikie, Chaldea, Orsenie či Orchenie. Venuše s Býkem mají ve své vládě Kyklady, přímořské části Asie, Kypr, Parthii, Medii a Persii, s Vahami ovládá Baktrii, Kaspicko, Serecii, Thebaidu, Oasidu a Troglodytu. Merkur s Bliženci zaujímají Hyrkanii, Armenii, Mantanii, Kyrenaiku, Marmariku a Dolní Egypt, s Pannou pak Řecko, Achaiu, Kretu, Babylonii, Mesopotamii, Assyrii a Elamsko, od kteréžto země odvozují své jméno v Písmě svatém Elamité. Dle Luny a Raka řídí se Bythynie, Frygie, Kolchida, Numidie, Afrika, Kartago a Karchedonie. Tyto údaje jsme nalezli u Ptolemaia a možno k nim připojiti ještě další z jiných spisů astrologů. Kdo umí srovnati tato rozdělení zemí dle hvězd s vlastnostmi vládnoucích inteligencí, s požehnáním israelských kmenů, s úděly apoštolů a s typickými náznaky Písma Svatého, ten bude moci sestaviti pro každý kraj předpověď budoucnosti neobyčejné závažnosti.

Labels: ,

Monday, March 19, 2007

luna

Jakým způsobem podléhá celý podměsíční svět a vše, co na něm je, planetám.

Mimo to vše, co se nalézá na celém světě, jest vytvořeno dle vlády planet a jimi ve svých vlastnostech posilováno; tak v ohni odpovídá oživující světlo Slunci, teplo Martovi, na zemi pak rozmanité prostory Luně, Merkuru a hvězdnému nebi, tíže pak Saturnovi. A i u středních živlů vlhkost vzduchu odpovídá Jupiterovi, vodní však Luně, smíšená pak Merkuru a Venuši. Podobným způsobem přírodní působivé příčiny odpovídají Slunci, hmota sama Luně, plodnost těchto příčin Jupiteru, rychlý vývoj k účinku Marsu a Merkuru, a to zase prudkost onomu, pružnost a mnohostrannost pak tomuto; Saturnu odpovídá nepřetržité trvání všech věcí. Mezi rostlinstvem odpovídá veškerý plod Jupiteru, veškerý květ Venuši, veškeré semeno a kůra Merkuru, kořen Saturnu, dřevo Martu a list Luně. Vše, co vytváří květ a semeno, nikoliv však plody, náleží Venuši a Merkuru, vše co vyrůstá bez semene, samo ze sebe, podléhá Luně a Saturnu. Všechna krása jest způsobena Venuší, síla Martem, neboť každá planeta vládne a řídí vše, co se jí podobá. Podobně i váha, spojitost a nehybnost kamenů jest zapřičiněna Saturnem, rovnováha a složení Jupiterem, tvrdost Martem, život Sluncem, půvab a krása Venuší, skrytá mohutnost Merkurem, všeobecná užitečnost Lunou.

Labels:

Sunday, March 18, 2007

Které věci podléhají Merkurovi.

Merkurovi patří z živlů voda, protože bez rozdílu vším pohybuje; stejně ovládá i šťávy, zvláště smísené, životního ducha a rozmanité chuti, hlavně smísené a zvláštní; z kovů mu přísluší rtuť, cín a vizmut, z kamenů smaragd, achát, porfyr a topas, kameny různobarevné a ty, do kterých příroda vyryla rozmanité obrazce, neb uměním řemeslným zhotovené, jako sklo, stejně jako kameny žlutozelené. Z rostlin a stromů mu náleží líska, mochna plazivá, bazalka, zemědým lékařský, krvavec, majorán, miřík a všechny byliny s krátkými a malými listy, různé povahy rozmanitých barev; dále zvířata chytrá, bystrá, živá, úskočná, hbitá, snadno zvykající člověku, jako psi, opice, lišky, lasičky, jeleni, mezci, dále zvířata hermafroditní, občas pohlaví měnící, jako zajíc, hyena a pod.; z ptáků mu přísluší přirozeně chytří, dobří zpěváci a hudebníci, nestálí, jako stehlík, kos, drozd, skřivan-slavík, brávník, papoušek, straka, ibis; a jednorožec. Z ryb mu náleží trochus, jenž se páří sám se sebou a kterého pro tuto vlastnost nazývají ženo-mužem, dále lstivý a barvu měnící polyp, ostnitý rejnok pro svou zručnost a cípal hlavatý, jenž ocasem sráží vnadidlo z udic.

Labels: , ,

Friday, March 16, 2007

Které věci patří Venuši.

Venušiny povahy jsou ze živlů vzduch a voda, ze šťáv sperma odpovídající krvi a semeno, z chutí sladkost, jemnost a chutnost, z kovů stříbro a měď, z kamenů jí odpovídá beryl, chrysolith, smaragd, safír, zelený jaspis, karneol, kámen orličí, lazur, korály a všechny vzhledné, pestré, bělavé či zelenavé kameny; z rostlin a stromů sporýš, fialka, ženský vlas, kozlík, květina světlá, Araby zvaná phu, dále tymián, pryskyřice cistová, ambra, pižmo, santálové dřevo, koriandr a všechny rostliny kořenné a plody lahodné a příjemné, jako sladké hrušky, fíky, granátová jablka, o kterých básníci vypravují, že byla zasazena poprvé Venuší na Kypru. Především jsou jí zasvěceny růže jako jitřence a mysta jako večernici. Ze zvířat jí náležejí všechna bujná, svévolná, silně smyslná, jako štěňata, koťata, králíci, bahnice, kozy, kozel, který ze všech ostatních nejrychleji plodí, takže se praví, že již sedmého dne po narození jest schopen pohlavního styku; též býk pro svoji pýchu a tele pro svoji zvůli patří pod vliv Venušin; z ptáků labuť, konipásek, vlaštovka a pelikán, milující nejvíce svá mláďata. Dále jest zasvěcen Venuši havran, holub a hrdlička, z kterýchžto ptáků poslední dva byli předkládáni pro očištění po porodu. Též vrabec jest zasvěcen Venuši, poněvadž zákon předpisoval, aby se ho užívalo pro očištění od malomocenství a vyrážek; Egypťané také orla připisují Venuši, poněvadž silně miluje, neboť i kdyby se samička pářila desetkrát za den, přilétá, volá-li ji sameček. Z ryb jsou Venušiny mořští jeřábi, velmi smyslní, a chlípné pražmy, merula, bojující pro své mládě a kancharus, hájící manželku, dále tithymallus pro svoji kořenou vůni a lahodu.

Labels: ,

Wednesday, March 14, 2007

Které věci odpovídají Martovi.

Z živlů jest martovský oheň a stejně i všechno palčivé a ostré, ze šťáv žluč, z chuti hořká, ostrá a jazyk spalující a ta, kterou zovou slzotvornou, z kovů železo, červená ruda a vše ohnivé, rudé a sirnaté, z kamenů démant, magnetovec, krevel, jaspis, ametyst, z rostlin a stromů čemeřice, česnek, prašec, ohnice, ředkev, lýkovec, svlačec a všechny jedovaté a palčivé rostliny, zvláště ty, které jsou ozbrojeny bojovnými trny, neb po dotknutí spalují kůži, píchají anebo způsobují puchýře, jako bodlák, kopřiva a plamínek, dále ony, jež požity způsobují slzy, jako cibule, česnek a hořčice; dále všechny trnité stromy a dřínka. Ze zvířat jsou martická ta, která jsou bojovná, loupeživá, odvážná a bystrá, jako kůň, mezek, kozel, vlk, pardál a divoký osel, jedovatí hadi a dravci a vše, co lidi trápí, jako blechy a mouchy; též pavián pro svoji prchlivost, všichni ptáci loupeživí, masožraví a kosti lámající, jako orel, sokol, jestřáb a sup, dále ptáci, o kterých se praví, že předpovídají neštěstí a smrt, ptáci noční, sova, sýc a luňák, dále ti, kteří jsou stále hladoví a vždy draví, kteří krákorají, neb vydávají zvuky přidušené, jako krkavci, vrány a datel, který je především Martovi zasvěcen. Z ryb ovládá štiku, parmu, rejnoka, mořského skopce, které jsou velmi žravé a dravé.

Labels: ,

Tuesday, March 13, 2007

Které věci podléhají Jupiterovi.

Jupiteru odpovídá mezi živly vzduch, mezi šťavami krev, životní duch a vše, co souvisí s růstem a výživou života. Z chutí mu odpovídají ty, které jsou sladké a příjemné, z kovů cín, zlato a stříbro pro svoji trvanlivost, z kamenů hyacinth, beryl, safír, kadmium, smaragd, zelený jaspis a vše, co má barvu zelenou a modravou, z rostlin a stromů úročník, pohanka, pilát lékařský, muškátový květ, levandule, máta, mastix, oman, fialka, jílek, blín, dále ty stromy, které jsou pokládány za šťastné, jako dub, divoký kaštan, křemelák, buk, líska, topol, oškeruše; fíkovník, hrušeň, jabloň, réva, jasan, dřínka, oliva a polej; z plodin žito, ječmen, pšenice, rozinky, lékořice, cukr, a vůbec všechno, co se vyznačuje sladkostí a jemností, dále i to, co stahuje a chutná výrazně, jako ořechy, mandle, šišky, lískové oříšky, plody pistacie, kořeny pivoňky, vrcholák, rebarbora a manna. Orfeus mu připisuje i storax. Ze zvířat jsou jupiterovská ona, která se vyznačují určitou hodností a moudrostí, jsou vychovatelná, ukáznitelná a dobrých zvyků, jako jelen, býk a slon, a zvířata mírná, jako ovce a beránek. Z ptáků pak ti, kteří jsou mírné povahy, jako slepice, koroptev, bažant, vlaštovka a pelikán, též čápi a ptáci zbožní a vděční. Též jest mu zasvěcen orel, jako odznak císařství a symbol umírněné spravedlnosti; z ryb pak delfín, sumec a silur pro svoji mírnost.

Labels: ,

Monday, March 12, 2007

Které věci podléhají Saturnovi.

Z živlů je saturnská země a voda, ze šťáv vlhká černá žluč, ať již vrozená či získaná, z chutí kyselá, ostrá a odporná, z kovů olovo a i zlato pro svoji váhu a zlatistý markasit. Z kamenů onyx, ziazaa, kamoin, safír, hnědý jaspis, chalcedon, magnetovec, a veškeré zeminy těžké a temné. Z bylin a stromů asfodel, hadinec, routa, kmín, čemeřice, ozant smrdutý, mandragora, opium a ty, které omamují a jsou neplodné, nedávají plodů, ale rodí černé bobule neb černé plody, jako černý fík, sosna a cypřiš, smuteční strom, chmurný, trpké chuti, silné vůně, černého stínu, ostré pryskyřice, bohatý na plody, veliké stálosti, smuteční a zasvěcený Plutonovi, rovněž i břečťan, jímž ve starověku vystýlali hroby před pohřbením mrtvoly; proto bylo zvykem, že k hostinám směly se plésti věnce ze všech bylin a květů, vyjma z břečťanu, poněvadž byl pokládán za pochmurný a s veselostí se nesnášel. Ze zvířat patří Saturnu plazi, zvířata samotářská, noční, smutná, rozjímavá aneb hloupá, lakomá, bojácná, melancholická, zachmuřená, těžkopádná, nečistá a svá mláďata požírající. Z těchto zvláště je to krtek, osel, vlk, zajíc, mezek, kocour, velbloud, medvěd, vepř, opice, drak, bazilišek, ropucha, dále všechna zvířata lezoucí a hadovitá, štíři, mravenci a ta, která vznikají z hniloby v zemi, ve vodě a ve zříceninách domů, jako myši a četní červi. Z ptáků jsou saturnskými ti, kteří mají dlouhý krk a drsný křik, jako jeřábi, pštrosi, pávi, zasvěcení Saturnovi a Junoně, dále výr, sova, dudek, havran a origis, pták nejzávistivější. Z ryb pak úhoř osamoceně žijící a žralok požírající svá mláďata, též želvy, ústřice, mušle, mořské houby a jim podobné.

Labels: , , ,

Sunday, March 11, 2007

Lunární jest i chameleon

který mění barvu dle předmětu, obdobně jako Luna mění svou přirozenost dle proměny znamení, ve kterém se nachází. Dále jsou lunárními svině, laně, kozy, a všechna zvířata, která si všímají a napodobují běhy měsíční, jako pavián a pardál, který má prý skvrnu podoby měsíce, která se rozšiřuje kruhovitě, aby pak nabyla opět vzhledu půlměsíce. Lunární jsou i kočky, jichž oči dle měsíčních fází se rozšiřují neb zužují, dále vše, co projevuje stejné vlastnosti, jako krev menstruační, která v rukou magů působí výsledky podivuhodné a zázračné, dále také hyena měnící pohlaví a podléhající rozmanitým čárům, dále všechna zvířata nazvaná obojživelníky, obývající stejně zemi jako vodu, jako bobři a vydry, i ta, která loví ryby, mimo to všechny nestvůry a zvláště ony, jež nepovstaly známými semeny neb samoplozením, jako myši vzniklé z koitu a z hnití země. Z ptáků jsou lunárními husy, kachny, potápky, všichni ptáci vodní, lovící ryby, jako volavky a povstali samoplozením, jako vosy z koňských zdechlin, včely ze zetlelých býků, komáři ze zkaženého vína a skarabeové z oslího masa. Nejvíce však je lunární dvourohý brouk, podobný býku, jenž zahrabává do země jakousi kuličku, načež ji opustí na 28 dní, dokud Luna neprojde celým zvěrokruhem: 29 dne, kdy se domnívá, že nastala konjunkce světel, vyhrabává ji a hází do vody, z čehož vznikají potom skarabeové. Z ryb je lunární mořská kočka, jejíž oči se mění dle Luny, dále zvířata poslouchající pohybů Luny jako rejnok, štítonoš, rak, ústřice, mušle a žáby.

Labels:

Které věci jsou podřízeny Luně

Z živlů podléhají Luně země a voda, ať již mořská či říční, dále všeliká vlhkost, šťávy stromů a živočichů, jmenovitě bílé, jako bílek vajec, tuky, pot,. hlen a to, co tekutého tělo vylučuje. Z chutí jsou lunárními slanost a bezchutnost, z kovů pak stříbro, z kamenů křišťál, stříbrný markasit, a všechny bílé a zelené kameny, dále selenit bíle prosvítající, medového lesku, který obsahuje v sobě nejen tvar měsíce, ale i jeho denní růst a umenšování. Dále i perly, vytvořené v lasturách z vodních kapek, stejně jako křišťál a beryl. Z rostlin a stromů jsou lunárními selenotropium, které se obrací po měsíci jako slunečnice po slunci, palma, nasazující každého měsíce nové větve, yzop a jeden druh rozmariny, nejmenší strom a největší květina, mající vlastnosti obou; též je lunární strom čistoty, oliva. Podobně i bylina chinistrates, které s měsícem přibývá i ubývá netoliko na šťávě a síle, ale i na podstatě a počtu listů, což je ostatně všem rostlinám společné mimo martickou cibuli, která vůči přibývání či ubývání Luny projevuje opačné síly růstu a odumírání, stejně jako u ptáků saturnický pták origisorigis jest veliký nepřítel Slunce a Luny. Z živočichu jsou lunárními ti, kteří rádi obcují s lidmi a vynikají dle své přirozenosti láskou i nenávistí, jako veškeré druhy psů.

Labels:

Thursday, March 08, 2007

Ještě podivnější

má však moc nad lidskými zraky, které oslňuje tak ostře a zaslepuje je natolik, že ten, který jej nosí, stává se neviditelným; to se ovšem stává jen za pomoci rostliny stejného jména heliotrop, což znamená slunečnici. O těchto silách zmiňují se ve svých spisech Albertus Magnus a Vilém Pařížský. Hyacinthus má od slunce moc proti jedům a morovým parám, nositele činí jistým a oblíbeným, bohatým a moudrým, rovněž i posiluje srdce, držen v ústech ihned zjasní mysl. O pyrofilu, kameni červeně skvrnitém, píše dle udání Albertova Aeskulap v jednom dopise Oktaviu Augustovi, že existuje prý jeden tak studený jed, že chrání srdce jím otráveného člověka před spálením takovým způsobem, že je-li delší dobu vystaveno ohni, promění se v kámen, který je právě nazýván od ohně pyrofilos. Má zázračnou moc proti jedům a činí nositele slavným a hrozným vůči nepřátelům. Avšak všechny sluneční věci předčí kámen, který prý nalezl Apollonius, jménem pantaura, který všechny ostatní kameny k sobě přitahuje jako magnet železo a jest nejpůsobivějším lékem proti otravám. Někteří nazývají jej kamenem pardálím, poněvadž je žíhaný jako pardál; rovněž nazývají jej pantochrysem, poněvadž obsahuje v sobě všechny barvy; Áron jej nazývá euanthem. Slunečními kameny jsou také ještě topas, chrysopras, rubín, balagius, dále i auripigment a většina těch, které mají barvu a lesk zlata. Z rostlin a stromů jsou sluneční ony, jež se obracejí k slunci jako slunečnice, jejíž listy po západu slunce se zavírají, po jeho východu pak otevírají a dále lotus, jehož sluneční signaturu udává podoba jeho plodů a listů. Také pivoňka, laštovičník, zázvor, citroník, hořec, třemdava, vrbina, která se používá k divinaci, předpovídání a zahánění zlých démonů, jsou rostlinami slunečními. Slunci je také zasvěcen vavřín, cedr, palma, jasan, břečťan, réva a vše, co bere moc jedům a bleskům, a co stále se zelenajíc, neděsí se zimního chladu. Slunečními jsou dále máta, mastix, cicvár, šafrán, balsám, ambra, pižmo, žlutý med, aloové dřevo, hřebíček, skořice, puškvorec, pepř, kadidlo, majorán a rozmarina, kterouž nazývá Orfeus kuřidlem slunce. Mezi živočichy náležejí slunci zvířata velikomyslná, statečná, bažící po vítězství a slávě, jako lev, král šelem, krokodýl, liška, skopec, kozel, býk, král stád, zasvěcený Egypťany v Heliopoli Slunci, kterého nazývali Veritem, v Memfidě volem Apisem a v Herminthu býkem Pathisem. I vlk je zasvěcen Apollonovi a Latoně. Slunečním zvířetem jest i pavián, který každé hodiny denní, tedy dvanáctkrát štěká a v době slunovratu rovněž dvanáctkrát močí, což dělá i v noci, pročež ho Egypťané zobrazovali na vodních hodinách; z ptáků jsou slunečními fénix a orel, král ptactva, sup a labuť a všichni ptáci, kteří vycházející slunce pozdravují a svými hymnami vzývají, jako kohout, krkavec, a také i jestřáb, který jest Porfyriem počítán též mezi sluneční ptáky, poněvadž v teologii Egypťanů byl symbolem ducha a světla. Dále jsou slunečními všechna zvířata, která představují obraz činnosti sluneční, jako svatojánské mušky za noci svítící, chrobák, zvaný též kočičím broukem a španělská moucha, jež koulí kuličkami, lehajíc na ně, pročež ji nazývají i cantharem. Appion, sbíraje doklady napodobivosti sluneční činnosti, zmiňuje se i o brouku, jehož oči točí se po Slunci, pročež jej podřizuje Slunci, rovněž jako vše, co od takových zvířat pochází. Z vodních zvířat jest nejvíce slunečním tuleň, odporující blesku, dále skulař a tak zvané mořské plíce, které za noci světélkují, dále hvězdice pro svoje žhavé teplo a která, vytažena a usušena, ztvrdne v kámen zlaté barvy.

Wednesday, March 07, 2007

Zářivý karbunkul má moc v noci ničiti jedovaté plyny a páry; stejně i chrysolith, kámen jemné světlezelené barvy, ve kterém, držíme-li jej proti slunci, kmitá se zlatá jiskřička, posiluje dýchadla a prospívá lidem dýchavičným; je-li kámen provrtán a vyplněn oslími chlupy a připevněn na levé rámě, zahání vidiny, melancholické hrůzy a hloupost; rovněž i duhový kámen, barvou podobající se křišťálu, který se nachází často jako šestihran, shromažďuje paprsky sluneční a vrhá je na protější stěnu, dopadá-li naň z jedné strany sluneční světlo, zatímco druhá jeho strana je držena ve stínu. Stejně i heliotrop, zelený kámen jako jaspis nebo smaragd, prostoupený červenými žilkami, činí nositele stálým, slavným, dobré pověsti požívajícím a přináší dlouhý život; podivuhodná jest jeho moc, kterou působí na sluneční paprsky, které prý proměňuje v krev, to jest, zdají se býti červenými jako při zatmění slunce, kdykoliv potřeme kámen šťávou rostliny téhož jména a vložíme-li jej do nádoby s vodou.

Tuesday, March 06, 2007

slunce a hvezdy

Kterak lze poznati, kterým hvězdám věci pozemské podléhají a které z nich jsou podřízeny Slunci.

Je značně nesnadno poznati, které hvězdě neb zvířetníkovému znamení ta která věc podléhá. Poznáme to však přece z napodobení paprsků, pohybu aneb tvaru těles nadzemských; některé věci souhlasí s určitými hvězdami i ve svých barvách, vůních, jiné pak ve svých účincích. Mezi živly jest to sluneční oheň a jasný plamen, mezi šťávami krev čistší a životní duch, mezi chuťmi ta nejsladší, mezi kovy zlato pro jeho lesk, jemuž slunce dává schopnost posilovati srdce. Z kamenů náležejí pod jeho vliv ty, které zlatými zrnky napodobují sluneční paprsky; tak orličí kámen, napodobující slunce zlatými žilkami, má léčivou moc proti padoucnici a otravám, stejně i kámen, zvaný slunečním okem, mající podobu zřítelnice, z jejíhož středu vychází paprsek, posiluje mozek a prospívá zraku.

Monday, March 05, 2007

Sám Hermes dí, že v živočišné lebce jest sedm otvorů podřízených jednotlivým planetám a sice pravé ucho Saturnovi, levé Jupiterovi, pravá nosní dírka Martovi, levá Venuši, pravé oko Slunci, levé Luně, ústa Merkurovi. Rovněž i jednotlivá znamení zvířetníku pečují o údy, jim odpovídající: tak Skopec vládne hlavě a obličeji, Býk krku, Blíženci pažím a lopatkám, Rak prsům, plicím, žaludku a nadloktí, Lev srdci, žaludku, játrům a zádům, Panna ochraňuje vnitřnosti a dolní část žaludku, Váhy řídí ledviny, stehna a hýždě, Štír genitalie mužské a ženské, jakož i dělohu. Střelec vládne stehnům a bokům. Kozorožec řídí kolena, Vodnář kříž a lýtka, Ryby pak chodidla. A jako triplicity těchto souhvězdí na nebi si odpovídají a spolu harmonují, stejně je tomu tak i v údech, což je dostatečně známo ze zkušenosti; tak například nachlazení nohou působí bolest břicha a prsou, kteréžto části těla si odpovídají triplicitou; tudíž léčíme-li část jednu, prospíváme i ostatním; zahřátím nohou zmizí bolest z břicha. Pamětliv jsa tohoto řádu věz, že věc podléhající některé planetě má zvláštní vliv neboli inklinaci k údu ovládanému touto planetou, zvláště v jejich domech a exaltaci; ostatní její hodnoty, jako triplicity, hranice a způsoby, nemají však většího významu. Z toho plyne, že pivoňka, karafiát, citronová kůra, majorán, bílý jetel, skořice, šafrán, dřevo aloe, kadidlo, ambra, pižmo a částečně i myrrha léčí hlavu a srdce na základě vlivu Slunce, Skopce a Lva; čekanka, rostlina Martova, léčí hlavu a varlata prostřednictvím Skopce a Štíra; stejně tomu je i v jiných případech. Mimo to přivolávají věci Saturnovy smutek a zasmušilost, Jupiterovské veselí a pocty, Martické smělost, svárlivost a hněv, Sluneční slávu, vítězství a velkomyslnost, Venušiny lásku, smyslnost a žádost, Merkurovy výmluvnost, Lunární pak prospívají příběhům všedního života. I samy mravy a způsob života lidí jsou roztříděny dle planet. Saturn ovládá starce, mnichy, melancholiky, skryté poklady a vše, čeho lze dosíci nesnadno a zvolna; Jupiter má podřízené řeholníky, preláty, krále, knížata a spravedlivý zisk; Mars ovládá lazebníky, chirurgy, lékaře, liktory, katy, řezníky, kováře, pekaře, vojíny, kteří vždy se zovou syny Martovými. Podobně i ostatní hvězdy ovládají jim podřízené povolání, což je popsáno v knihách astrologických.

Sunday, March 04, 2007

co cemu

Jazyku pak, ústům a ostatním nástrojům neboli smyslům tělesným, jak vnitřním tak vnějším včetně rukou, nohou, kostí, nervů a fantasie, vládne Merkur. Slezině, žaludku, močovému měchýři, pravému uchu a vnímavosti vládne Saturn. Játrům, masité části žaludku, břichu a pupku vládne Jupiter; proto antická tradice praví, že v chrámu Jupitera Ammona byl uložen obraz pupku. Mnozí přičítají mu také vliv na žebra, prsa, vnitřnosti, krev, ramena, pravou ruku, levé ucho a sílu přírodní. Krvi, žilám, ledvinám, žlučovému měchýři, pohlavním orgánům, zádům, semenovodům a vznětlivé síle vládne Mars. Ledvinám, varlatům, pochvě, děloze, spermatu a pudu pohlavnímu vládne Venuše a mimo to ještě i masu, tuku, břichu, prsům, pupku a všemu, co slouží dílům Venušiným, jako kříži, páteři a bedrům, ba dokonce dle některých i hlavě a ústům, kterými se uděluje polibek, zástava lásky. Luna, která sobě podřizuje celé tělo i jednotlivé údy podle různých znamení zvířetníku, vládne ještě zvláště mozku, plicím, míše, žaludku, čmýře, všem výkalům, levému oku a síle růstu.

Saturday, March 03, 2007

Jakým způsobem věci pozemské podléhají tělesům nebeským a kterak lidské tělo, jakož i lidské jednání a mravy, odpovídají hvězdám a souhvězdím.

Ukázal jsem, že vše nižší jest ovládáno vyšším a že vše jest jaksi obsaženo ve všem (jak učí Proklos), totiž nejnižší v nejvyšším a nejvyšší v nejnižším; tak i na nebesích existují věci pozemské, ovšem v nebeské příčinnosti a způsobu, a naopak i na zemi jsou obsaženy věci nebeské, ovšem způsobem pozemským, to jest dle svých účinků; tak říkáme, že některé věci jsou povahy sluneční, jiné opět měsíční, neboť Slunce a Luna jsou v nich obsaženy některými svými silami. Takovéto věci přijímají od nich mnoho ze svých sil a vlastností podobných vlastnostem hvězd a souhvězdí, kterým podléhají. Tak víme, že věci sluneční vztahují se na hlavu a srdce, poněvadž Slunce má svůj dům ve Lvu a svou exaltaci ve Skopci; podobně věci martické vztahují se na hlavu a varlata vzhledem ke Skopci a Štíru; proto ti, jichž smysly jsou zmateny nestřídmým použitím vína a bolí je hlava, naleznou výtečný lék v tom, ponoří-li varlata do studené vody smíchané s octem. Abychom však mohli takové účinky vyvolati je nutno, abychom znali jakým způsobem tělo lidské ve svých částech podléhá vlivu planet a souhvězdí. Věz tedy, že dle arabské tradice, slunce ovládá mozek, srdce, stehna, morek, pravé oko a životního ducha.

Thursday, March 01, 2007

O silách věcí,

které v nich bytují pokud žijí, a o těch, které v nich zůstávají i po jejich odumření.

Mimo to jest nutno věděti, že některé vlastnosti bytují ve věcech jen pokud ony žijí a některé, že zůstávají v nich i tehdy, když věci odumrou; štítonoš zastavuje plavidla a regulus a bazilišek zabíjejí pohledem jen pokud žijí; po smrti však nic takového učiniti nemohou. Vypravuje se, že položíme-li nemocnému průjmem na břicho živou kachnu, nemoc přestane, ale kachna zajde. Archytas vypravuje něco podobného: Vezme-li se srdce právě vyňaté ze zvířete a ještě teplé a pověsí-li se ještě živé nad onemocnělého čtvrtodenní zimnicí, nemoc vytáhne. Pojí-li někdo srdce dudka, vlaštovky, lasičky, neb krtka pokud ještě žije a se chvěje, získá mu paměť, upamatování, inteligenci a schopnost věšteckou. Všeobecný předpis jest, aby vše čeho použijeme ze zvířat, jako kaménky, údy, výpotky, vlasy, lejno, drápy, bylo odňato zvířatům ještě žijícím takovým způsobem, aby pokud možno zůstala naživu. Proto se předpisuje hoditi opět do vody žábu, které byl vyříznut jazyk, je-li potřebí vlčího zubu neb oka, nemá vlk býti zabit a podobně. Demokrit píše: Vyjme-li někdo zaživa mořské žábě jazyk tak, aby na něm nelpěla jiná část těla, ji samu pak pustí opět do moře a položí-li jazyk na tlukoucí srdce spící ženy, pravdivě zodpoví, nač by se jí otázal. Oči žáby za slunce východu oslepené a zpět do moře vržené, léčí třídenní horečku, jsou-li nemocnému přiloženy na tělo, tytéž, svázané se slavičím masem v jelení kůži, prý propůjčují bdělost zahánějící spánek. Podobně položíme-li rodičce osten ježury na břicho, usnadníme porod, jestliže byl odejmut živému zvířeti, a to opět do moře vhozeno. Tak se vypráví, že pravé oko hada, zůstane-li had naživu, léčí hnisavé oči. Existuje jakási ryba, podobná velkému hadu, jménem muréna, jejíž vyloupnuté oko přiloženo na čelo nemocnému, léčí zánět oka, zatímco rybě opět naroste; nepropustíme-li rybu živou, zanítí se i druhé oko. Stejně tak zuby všech hadů zaživa vytržené a zavěšené nad nemocným léčí čtvrtodenní zimnici; stejně tak zuby vyjmutými živému krtku, kterého propustíme, léčíme bolesti zubů a psi neútočí na toho, kdo má při sobě ocas ještě žijící kolčavy. Demokrit tvrdí, že jazyk chameleona vytržený živému, zabezpečuje úspěch u soudu a že ulehčuje rodičkám, je-li poblíž domu; jest však nutno dbáti, aby se nepřinesl domů, poněvadž pak jest velmi škodlivý. Jsou však dále vlastnosti zůstávající i po smrti; o těchto učí platonikové, že věci ve kterých idea se méně noří do hmoty, i když odumrou, působí tím, co v nich jest nesmrtelného, podivuhodné výsledky. Tak v bylinách a rostlinách utržených a usušených zůstává a působí táž síla vlitá nějakou ideou. Odtud pochází, že jako orel pokud je živý, vyniká nad ostatní ptáky, které přemáhá, tak i když zašel, jeho peří kazí a ničí peří a péra všech ostatních ptáků; podobně kůže lví ničí všechny ostatní kožešiny, kůže hyeny ničí kůži pardála a kožešina vlčí rozežírá kůži beránčí. A takové výsledky nevyvolávají dotykem hmotným, ale i jakousi harmonii zvukovou; tak buben vyrobený např. z kůže vlčí působí, že buben z beránčí kůže oněmuje. Stejně tak buben vyrobený z kůže mořského ježka, zahání všechny plazy na vzdálenost, do jaké doléhá jeho zvuk. Napneme-li na lyru neb citeru struny, vyrobené ze střev vlčích, zároveň s ovčími, nedocílíme na těchto nástrojích souzvuku.